karta rostliny zobrazena tento rok 31x
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Schoenorchis
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Robiquetia endertii
Roste v Indii, Číně, Malajsii, Filipínách, Indonésii, Nové Guineji a Queenslandu. Patří mezi epifyty, rostliny jsou malé a mají drobné květy. Kořeny bývají silnější. Listy jsou tence kožovité až masité, 2řadé, natěsnané až široce rozprostřené, někdy vějířovité. Květy bývají seskupené v rozvětvených převislých či obloukovitých postranních hroznech až latách. Koruna bývá trubkovitá, krátce stopkatá, barva bílá, oranžová nebo růžová, korunní lístky nebývají úplně otevřené, pysk je 3laloční s obloukovitou vakovitou ostruhou, sloupek je zakončen zobákovitým prašníkem se 4mi brylkami. Vydrží několik dní a v květenství rozkvétají odspodu. V přírodě kvetou během zimy a jara.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
literatura: