karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 16.06.2022
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Robinia
Roste v USA v podobě asymetrického řídce 1/2kulatého keře. Dorůstá výšky (0,3 -) 1 - 1,5 (i 3)m. Větve, stopky, kalich a lusky jsou hustě červeně štětinaté. Palistové trny pokud se vytvoří jsou dlouhé 3 - 5mm. Listy jsou zpeřené, dlouhé 10 - 23cm, tvoří je 7 - 15 lístků, lístky jsou eliptické až kulaté, eliptické nebo vejčité, tmavězelené až šedozelené, tupé s hrotem, dlouhé 1,5 - 5cm, široké 1 - 3,8cm a řapíčky jsou dlouhé 1,5 - 2mm. Květenstvím je 3 - 6 (i 9)tičetný hrozen délky 5 - 12cm, vlastní květy jsou růžové až růžovofialové, dlouhé 2,5 - 3cm, kalich má délku 1cm, cípy 3úhle kopinaté, špičaté, dlouhé 6 - 7mm, pavéza má délku 2 - 2,6cm, člunek je tupý a křídla podlouhlá. Plodem je hustě štětinatý špičatý lusk délky 5 - 8cm, šířky 1cm a obsahuje 3 - 5 semen. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu dobře propustné sušší až mírně vlhké půdy na plném slunci na chráněném místě proti větru. Dobře snáší vysoké teploty, sucho i zasolení.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: R. longiloba, R. pauciflora, R. rosea
Pochází ze severní Ameriky a severního Mexika. Jedná se o opadavé stromy nebo keře. Větvičky bývají mírně hranaté, hladké, trnité a štětinaté. Palisty jsou trnité nebo štětinovité. Listy vyrůstají střídavě, jsou lichozpeřené a lístky jsou celokrajné. Kvete bílými až růžovofialovými květy v převislých hroznech, vlastní květy mají zvonkovitý kalich a pyskatou korunu. Plodem je mnohosemenný zploštělý lusk na stopce s eliptickými semeny. Nejznámějším druhem je R. pseudoacacia (jedná se u nás u invazní druh).
Dobře snáší i chudé kamenité půdy na plném slunci.
Množí se semeny a kořenovými výmladky nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den. Již řadu let mne trápí jedna záhada. U sousedů na zahradě roste velký strom. Celkově se podobá akátu-trnovníku, ale listy jsou tmavší a celá větvička i listy jsou jakoby zkroucené. Pokud nám vyroste na zahradě výmladek, je to klasický akát. Byla nám dána informace, že pokud vypěstujeme stromek ze semene bude stejný jako mateční strom. Ale není tomu tak. Vždy nám ze semínka vyroste klasický akát. Můžete nám poradit? Děkuji a přeji příjemný den. Jana Marie Pardy
Dobrý večer (den). Mám prosbu.Mám lusky akátu huňatého.Mají takový sametový povrch. Moje paní by chtěla z tohoto lusku vypěstovat akát a nevíme si rady. Musí ten lusk dozrát nebo uschnout? Kdy se z lusku mají vytáhnout boby? A jak potom dále? Děkuji za odpovědˇ. S pozdravem Szetei Robert.