karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 12.03.2024
Zelenina : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Raphanus
Do kultury přišla v Evropě již v předrománském čase. Patří mezi cizosprašné rostliny. Dorůstá výšky (0,2 -) 0,3 - 0,6 (i 1)m. Pěstuje se jako jednoletka (v přírodě se může jednat i o dvouletku). Kořen (bulva) se skládá z tlusté části různých tvarů (základní je kulovitý, ale může být i eliptický či válcový) a dále pokračuje úzkým nitkovým koncem. Barva může být červená, bílá nebo černá. Chutí je šťavnatý, příměřeně štiplavě nahořklý. Je bohatý na vitamín C. Větvená lodyha může být opatřena štětinami a dorůstá výšky 0,2 - 1m. Listy jsou dlouhé 10 - 30cm a široké 5 - 10cm. Kvete v 10 - 50tičetném hroznu bílými nebo fialkově žilkovanými květy, kališní lístky mají délku 0,7 - 1,1cm a korunní lístky jsou dlouhé 1,2 - 2,2cm. Plodem je vzpřímený válcovitá šešule délky 3 - 6 (i 8)cm, šířky 0,7 - 1,2cm a puká ve 2 chlopních. Semena jsou hnědočerná, dlouhá 1,5 - 2,5 (i 5)mm. Existují vnitrodruhové taxony (kultivarů je bezpočet):
Vyžaduje dostatečnou zálivku. V jílovité půdě mívají hlízy ostřejší chuť. Odolává mrazu až do -5°C.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Existuje asi 10 druhů. Pochází z Asie. Patří mezi jednoletky nebo dvouletky. Nejznámnějším druhem je bezesporu R. sativus. Řadí se mezi kořenovou zeleninu.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: