karta rostliny zobrazena tento rok 57x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Raoulia
Roste na Novém Zélandě jako polokeř v kobercových porostech. Dorůstá výšky 1 - 5cm. Listy jsou střechovité, kopinaté, špičaté nebo zašpičatělé, při vrcholu řádce plstnaté a dlouhé do 5mm. Květenstvím je bílý úbor velikosti do 6mm a zákrovní listy mají vrcholy tmavé.
Vyhovují mu kamenitá vlhká místa s dostatkem živin na plném slunci.
Množí se semeny, dělením nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: R. tenuicaulis var. dimorpha, R. tenuicaulis var. tenuicaulis
Roste na Novém Zélandě anebo vyšších polohách Nové Guineje. Stonky mohou u některých druhů znovu zakořenit. Listy jsou drobné a střechovité. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem je R. australis.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: