karta rostliny zobrazena tento rok 171x
poslední revize 18.10.2011
Vodní a bahenní : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Ranunculus
Lodyha je ochlupená. Přízemní listy jsou dlanitě 3 dílné s nepravidelně zubatými úkrojky. Kvete žlutými květy. Plodem je 3 - 3,5mm nažka s háčkovitě zahnutým zobánkem.
Vyhovují mu světlé lesy.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: R. polyanthemos subsp. nemorosus
Rodové jméno pochází ze zdrobněliny latinského slova rana = žába. Roste v mírném pásu a subtropech celé zeměkoule. V půdě vytváří oddenky, několik druhů i hlízky nebo hlízovitě ztlustlé oddenky. Listy mívají podle výšky umístění na rostlině různý tvar, s výškou stonku se zkracuje délka řapíku, jsou střídavé, zpravidla lesklé, zelené, jednoduché nebo dělené. Kvete drobnými 5tičetnými žlutými nebo bílými samostatnými květy neb v řídkých jednoduchých květenstvích. Najdou se však ale i kultivary s květem růžovým nebo červeným. Plodem je nažka většinou s větším či menším zobáčkem. Všechny druhy jsou jedovaté (sušením se jedovatost ztrácí).
Vyhovuje jim plné slunce nebo polostín. Mělo by se dále jednat o chladnější místo s dostatkem vláhy a dobrou propustností.
Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými řízky z oddenků.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: