zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 173x

Byliny : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Orthilia

Orthilia secunda (Hruštice jednostranná)

Roste na severní polokouli v podobě stálezelené trvalky. Dorůstá výšky 15 - 20 (i 30)cm. Stonek je větvený, plazivý a vystoupavý. Listy vyrůstají v dolní 1/2, jsou vstřícné, vejčité, pilovité až vroubkované, kožovité, dlouhé 2 - 3 (i 3,5)cm, široké (1,4 -) 1,5 - 2,1 (i 2,5)cm a řapík je kratší čepele. Kvete v 1stranném (6 -) 15 - 25tikvětém hroznu, listeny jsou vejčitě kopinaté, dlouhé 2 - 4mm, vlastní květy jsou bílé, uzavřené, zvonkové, se zelenými tyčinkami, které svojí délkou přesahují zbývající části květu, kalich má laloky úzce kulaté, drobně zubaté, dlouhé 1,5 - 2mm, široké 1,5mm, korunní lístky jsou podlouhlé, zubaté a dlouhé 4,5 - 5mm. Plodem je 5tihranná tobolka šířky 5 - 5,5mm. Používá se v lidovém léčitelství. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují ji smíšené nebo jehličnaté lesy se sušší lehkou půdou, ideálně s mírně kyselým pH.

OrthiliaSecundaObtusata.jpg
500 x 752 px
202.28 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Pyrola alpestris, Pyrola atrovirens, Pyrola hybrida, Pyrola longifolia, Pyrola secunda, Ramischia elatior, Ramischia secunda

Popis rodu Orthilia

Existuje pouze 1 druh.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek