karta rostliny zobrazena tento rok 4x
poslední revize 04.11.2022
Bylinky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Tanacetum
Roste ve východní Evropě a jihozápadní Asii jako trvalka. Dorůstá výšky 0,3 - 1,2m. Pod zemí vyváří dlouze vystoupavý oddenek. Lodyhy jsou tuhé, max. řídce větvené. Listy jsou eliptické až podlouhlé, tupé, hrubě vroubkované a mají mátovou chuť. Kvete v úboru o průměru (3,5 -) 4 - 5 (i 7)mm v počtu 10 - 100 i více ks, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté, jazykovité zpravidla zakrnělé, pokud se vyvinou, jsou krátké, bílé a samičí. Plodem je obkuželovitá nažka délky (1 -) 1,2 - 1,8mm s 5 - 7mi žebry a na vrcholu s cípatým kališním lemem. Používá se v léčitelství. Existují vnitrodruhové taxony:
Je mrazuvzdorný. Vyhovuje mu jakákoliv neprovlhčená půda.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Balsamita balsamitoides, Balsamita major, Balsamita major subsp. balsamitoides, Balsamita major var. tanacetoides, Balsamita suaveolens, Balsamita vulgaris, Chamaemelum balsamita, Chrysanthemum balsamita, Chrysanthemum balsamita var. tanacetoides, Chrysanthemum balsamitoides, Chrysanthemum grande, Chrysanthemum grandiflorum, Chrysanthemum majus, Chrysanthemum tanacetifolium, Chrysanthemum tanacetum, Leucanthemum balsamita, Matricaria balsamita, Pyrethrum balsamita, Pyrethrum balsamita var. tanacetoides, Pyrethrum balsamitoides, Pyrethrum majus, Pyrethrum tanacetum, T. balsamita subsp. balsamitoides, T. balsamitoides
Roste na severní polokouli. Kvete bílými květy. Plodem je nažka.
Množí se dělením trsů nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: