karta rostliny zobrazena tento rok 41x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Erigeron
Roste od Afganistánu přes Indii a Tádžikistán po Tibet v trsech. Dorůstá výšky 3 - 19cm. Pod zemí vytváří silný dřevitý oddenek. Lodyhy mají délku 4 - 8cm, jsou ochlupené (i žláznaté). Přízemní listy jsou obkopinaté až kopisťovité, celokrajné, zvlněné nebo hrubě zubaté, špičaté nebo tupé, dlouhé 2,5 - 6cm, řapíkaté a lodyžní listy jsou drobné, čárkovité a někdy chybí. Květenstvím je samostatný úbor průměru do 2cm, zákrovy jsou široce válcovité, zákrovní listeny ve 2 - 3 řadách, čárkovité, ochlupené, dlouhé do 8mm a liguly jazykovitých květy jsou bělavé až žluté, dlouhé do 4mm. Plodem je nažka s chmýrem. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu horské kamenité svahy a sutě.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Aster poncinsii, Conyza andryaloides, Diplopappus andryaloides, E. minjanensis, E. paghmanicus, E. primuloides, Psychrogeton andryaloides, Psychrogeton poncinsii, Psychrogeton primuloides
Roste především ze Severní Ameriky v podobě jednoletky, dvouletky nebo i trvalky. Lodyha je přímá až vystoupavá. Květenstvím je úbor podobný sedmikrásce. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná středně úrodná půda. Letničky se po odkvětu ze záhonu odstraňují, trvalé druhy se seřezávají.
Množí se semeny nebo dělením na jaře. Dokáže být až invazivní.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: