zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 214x

Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Pseudolysimachion

Pseudolysimachion maritimum (Úložník dlouholistý/Čestec dlouholistý)

Roste od střední Evropy po západní Asii a lze jej objevit i v Severní Americe. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,6 - 1,5 (i 2)m. Lodyha je přímá, větvená až v horní části. Lodyžní listy vyrůstají v přeslenu nebo vstřícně, mají kopinatý tvar se špičkou, pilovým okrajem, báze je srdčitá, uťatá nebo klínovitá a řapík má délku (0,5 -) 0,6 - 1 (i 1,5)cm. Kvete světlefialovými až modrými květy v hustých klasovitých hroznech, kališní cípy jsou špičaté, na okraji zpravidla ochlupené. Plodem je tobolka. Patří mezi ohrožené druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu vlhké zaplavované louky, okraje vody, atp.

Množí se dělením trsů nebo řízkováním.

PseudolysimachionMaritimum.jpg
1167 x 875 px
334.56 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. commutatum, P. kosteleckii, P. longifolium, P. longifolium subsp. maritima, P. longifolium subsp. maritimum, P. nenningii, P. pettersii, P. riparium, Veronica brachtii, Veronica bracteata

Popis rodu Pseudolysimachion

Roste v Evropě a severnějších částech Asie.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Lamiaceae (Hluchavkovité)

Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek