karta rostliny zobrazena tento rok 63x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Marmoritis
Roste v Tibetu, Himálaji, Kašmíru a Indii jako trvalka. Pod zemí vytváří slabý oddenek. Stonky jsou vystoupavé až plazivé, větvené, načervenalé, ochlupené a dlouhé 5 - 10 (i 15)cm. Listy jsou střechovité, kulaté až vějířovité, vroubkované, zakulacené, oboustranně ochlupené, dlouhé 5 - 8mm, široké 1 - 1,5cm, báze je uťatá až klínovitá a řapíky jsou dlouhé do 1cm. Kvete max. po několika ks v paždí listů, listeny jsou nitkovité, dlouhé 6 - 8mm, kalich je mírně 2pyský, zelený, ochlupený, dlouhý 1cm, spodní pysk má čárkovité zašpičatělé zuby délky 4mm, koruna je bělavá až nafialovělá či narůžovělá, zprvu trubkovitá, následně nálevkovitá, dlouhá 2cm, trubka je dlouhá 1,1cm a cípy jsou dlouhé 2 - 2,5mm. Plodem je tvrdka.
Vyhovují mu suťová pole ve vysokých nadmořských výškách.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Glechoma rotundifolia, Glechoma thibetica, Nepeta rotundifolia, Nepeta thibetica, Phyllophyton tibeticum, Pseudolophanthus tibeticus, Pseudolophanthus tibietica
Roste v oblasti Himálaje jako trvalka. Stonek je vzpřímený nebo vystoupavý. Květy mají kalich trubkovitý, zahnutý, s 15ti žilkami, s 2ma pysky, horní je 3zubý, spodní 2zubý, koruna je trubkovitá, 2pyská, horní pysk je 2laločný a spodní 3laločný. Plodem je tvrdka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
literatura: