karta rostliny zobrazena tento rok 643x
poslední revize 03.09.2014
Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Prunus
Pochází z Číny. Habitus je keřovitý, často vícekmenný, nízko zavětvený, koruna vázovitá a rozsochatá. Dorůstá výšky i šířky 7 - 10 (i 15)m. Je charakteristický svojí lesklou načervenalou měděnou borkou s vodorovnými výstupky, která se odlupuje ve vodorovných proužcích. Mladé větve jsou jemně ochlupené, starší šikmo vystoupavé. Střídavé listy mají kopinatý tvar s protáhlejší špičkou, délku do 10cm, jemně 2x pilový okraj, tmavězelenou matnou barvu, ochlupenou žilnatinu na spodní straně a řapíky jsou dlouhé 1cm. Kvete bílými květy o průměru až 2cm po 1 - 4ks, kalich je zvonkovitý, dlouhý 6mm, stopky květů jsou dlouhé 1,2cm. Plodem je malá červená vejčitě kulovitá nebo eliptická peckovice délky 0,6 - 1,3cm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cerasus serrula, P. odontocalyx, P. serrula var. tibetica
Tento rod zahrnuje velké množství ovocných stromů, které laikové chápou jako zcela odlišné stromy. Ve skutečnosti jsou to pouze různé vyšlechtěné druhy. Jedná se o opadavé rostliny, vzácně stálezelené. Rostou v podobě keřů nebo stromů, mohou být rnité. Listy jsou střídavé, jednoduché, obvykle na okraji pilovité. Kvete oboupohlavnými samostatnými květy nebo ve svazečcích či hroznech. Bývají bílé, narůžovělé nebo až červené. Kališních i okvětních lístků je 5. Plodem je obvykle 1semenná dužnatá peckovice. Existují vnitrodruhové taxony:
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: