karta rostliny zobrazena tento rok 43x
poslední revize 14.05.2012
Skalničky : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Potentilla
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: P. acervata, P. filipendula, P. nudicaulis, P. strigosa, P. strigosa var. conferta, P. tanacetifolia f. decumbens, P. tanacetifolia f. erecta, P. tanacetifolia var. decumbens, P. tanacetifolia var. erecta
Pochází zejména z mírného pásma severní polokoule, naleznou se druhy i z jiných částí světa, ale opravu pouze zanedbatelné procento. Rostou v podobě byliny (zpravidla trvalky) i keře, mohou být vzpřímené anebo vystoupavé. Listy některých druhů se hodně podobají jahodníku, jsou střídavé, 3 i vícečetné, dlanité nebo zpeřené a vlastní lístky jsou zubaté. Kvete na jednoletém dřevě, proto je důležité každoroční důkladné seřezávání, vlastní květy jsou samostatné anebo seskupené ve vrcholové latě či vrcholíku, zpravidla oboupohlavné, žluté, bílé nebo růžovofialové, češule bývá 1/2kulatá, má 5 listenců, kališních lístků má (4 -) 5 (i 6)ks a korunních lístků má (4 -) 5 (i 6)ks. Nejznámějším druhem je P. fruticosa.
Vyhovují ji slunná sušší místa, ale nic nezkazíte pravidelnou zálivkou. Na zeminu nemají specifické požadavky.
Množí se dělením trsů nebo semeny. Dřevité druhy řízkováním na poč. léta.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: