karta rostliny zobrazena tento rok 746x
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Polystachya
Pochází z tropické Ameriky.
Synonyma: Callista flavescens, Dendrobium flavescens, Dendrobium polystachyum, Dendrorchis estrellensis, Dendrorchis extinctoria, Dendrorchis jussieuana, Dendrorchis polystachyon, Dendrorchis rufinula, Dendrorchis shirensis, Dendrorchis similus, Dendrorchis tessellata, Dendrorchis wightii, Dendrorchis zollingeri, Dendrorkis extinctoria, Dendrorkis minuta, Dendrorkis polystachyon, Dendrorkis purpurea, Dendrorkis wightii, Dendrorkis zollingeri, Epidendrum concretum, Epidendrum minutum, Maxillaria purpurea, Onychium flavescens, P. caquetana, P. colombiana, P. cubensis, P. extinctoria, P. flavescens, P. kraenzliana, P. kraenzliniana, P. minuta, P. penangensis, P. pleistantha, P. purpurea, P. purpurea var. lutescens, P. reichenbachiana, P. siamensis, P. singapurensis, P. wightii, P. zeylanica, P. zollingeri
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
literatura: