karta rostliny zobrazena tento rok 721x
poslední revize 26.02.2015
Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Cavendishia
Roste od Mexika po Panamu a dále od Kolumbie po Bolívii v podobě keře (i šplhavého). Dokáže růst i jako epifyt. Dorůstá výšky 1 - 3 (i 4)m. Větve mohou být ochlupené. Listy jsou střídavé, mírně vejčité, celokrajné, špičaté, mohou být u žilnatiny ochlupené, dlouhé (2,5 -) 4 - 15 (i 22)cm, široké (1 -) 1,5 - 5 (i 11)cm široké, báze klínovitá (i srdčitá) a řapíky jsou dlouhé (0,3 -) 0,5 - 1,1 (i 1,7)cm. Květenstvím je 6 - 20 (i 40)tičetný hrozen, tvořený květy s listeny o délce do 3 (i 4)cm v barvě růžové nebo červené, stopky květů mají délku 0,5 - 1,5 (i 2)cm, kalich má srostlý o délce 4 - 6 (i 9)mm, koruna je válcovitá, 5tihranná, dlouhá 1,4 - 2,3 (i 2,8)cm v barvě růžové až červené s bílým koncem a 1 - 2mm bílými cípy. Plodem je kulovitá růžovofialová až temněmodrá bobule průměru 0,8 - 1,4cm.
Vyhovují ji vlhké horské lesy.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Andromeda trinervis, C. acuminata, C. beckmanniana, C. benthamiana, C. campii, C. chiapensis, C. cordata, C. cordifolia, C. costaricensis, C. crassifolia, C. dichroa, C. dugandiana, C. durifolia, C. gracilis, C. guatemalensis, C. guatemalensis var. chiapensis, C. hartwegiana, C. hendersonii, C. hoffmannii, C. killipii, C. latifolia, C. lehmannii, C. melastomoides, C. miconioides, C. montana, C. peruviana, C. pilgeriana, C. pseudopubescens, C. pubescens var. microphylla, C. rigidifolia, C. sandemanii, C. scabriuscula, C. secundiflora, C. sillarensis, C. skutchii, C. smithii, C. splendens, C. strobilifera, C. tolimensis, C. tubiflora, C. ulbrichiana, C. ulei, C. veraguensis, C. warscewiczii, Chupalon acuminatum, Chupalon benthamianum, Chupalon bracteatum, Chupalon cordifolium, Chupalon crassifolium, Chupalon hartwegianum, Chupalon latifolium, Chupalon laurifolium, Chupalon pseudopubescens, Chupalon scabriusculum, Chupalon splendens, Chupalon strobiliferum, Chupalon veraguense, Chupalon warscewiczii, Polyboea crassifolia, Proclesia acuminata, Proclesia benthamiana, Proclesia bracteata, Proclesia cordata, Proclesia cordifolia, Proclesia hartwegiana, Proclesia melastomoides, Proclesia pseudo-pubescens, Proclesia scabriuscula, Proclesia splendens, Proclesia strobilifera, Proclesia veraguensis, Proclesia warscewiczii, Thibaudia acuminata, Thibaudia bracteata, Thibaudia cordifolia, Thibaudia crassifolia, Thibaudia hendersonii, Thibaudia melastomoides, Thibaudia mexicana, Thibaudia pubescens var. parvifolia, Thibaudia scabriuscula, Thibaudia strobilifera
Roste v tropické střední a Jižní Americe v podobě stálezeleného stromu nebo keře (i epifytu). Borka je tenká a podélně praská. Listy jsou střídavé, jednoduché, tuhé, vejčité, celokrajné, kožovité a podvinuté. Květenství je úžlabní, hroznovité, opatřené listeny, vlastní květy jsou 5tičetné a koruna zvonkovitá nebo trubkovitá. Plodem je dužnatá kulovitá tmavěmodrá bobule obsahující mnoho malých semen.
Vyhovuje ji polostín, vlhko a kyselá půda bohatá na živiny.
Množí se řízky, semeny anebo hřížením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: