karta rostliny zobrazena tento rok 163x
poslední revize 09.11.2021
Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Andropogon
Roste v tropech Afriky a Asie v trsech a rozšířila se do středozemí. Dorůstá výšky (0,3 -) 0,35 - 0,9 (i 1)m. Stonky jsou slabé. Listy jsou řídce dlouze ochlupené a široké 2 - 3mm. Květenství tvoří dvojice vidličnatě rozeklaných lichoklasů, ty jsou úzce válcovité, dlouhé 6 - 8cm, klásky jsou 2květé, vlastní květy jsou přisedlé, na pluchách mají 2 - 3cm dlouhé osiny, na bázi zkroucené, krátce stopkaté, samčí nebo jalové a max. krátce osinaté.
Vyhovují ji garigue, úhory a rumiště.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. distachyos var. dasystachys, A. distachyos var. hirtus, A. sanguinarius, Apluda distachya, Chrysopogon distachyos, Holcus distachyos, Holcus liburnicus, Pollinia distachya, Sorghum distachyon
Většina druhů roste v USA v trsech jako trvalka. Habitus je mohutnější, vzpřímený a pod zemí vytváří kratší oddenky. Listy jsou drsné, zpravidla namodralé a později s ohnutou špičkou. Květenstvím je velká lata tvořená zpravidla dlouze osinatými klásky.
Vyhovuje jim plné slunce a vlhká dobře propustná půda.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
Zdroje:
literatura: