karta rostliny zobrazena tento rok 313x
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Salvia
Pochází z jižní Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (20 -) 30 - 80cm. Kořeny mohou být až 1m hluboké. Stonek má čtvercový průřez a v horní části bývá lepkavý. Listy jsou soustředěné především u země. Mají dvojité vroubkování na okraji, plastický svraštělý povrch a mohou být až trojlaločné. Kvete oboupohlavnými květy v 3 - 6tikvětých lichopřeslenech, koruna je dlouhá 2 - 3cm, fialová (i růžová nebo bílá) a horní pysk je delší než spodní. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji teplá skalnatá sušší stanoviště na plném slunci, trávníky, louky, okraje cest, atp. s půdou bohatou na živiny. Může se jednat i o vápnitou půdu.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Gallitrichum clusii, Gallitrichum pratense, Plethiosphace leistneriana, Plethiosphace pratensis, Plethiosphace stenantha, S. agrestis, S. arnassensis, S. barrelieri, S. ceratophylla, S. ceratophylloides, S. clusii, S. dubia, S. exasperata, S. haematodes subsp. tiberina, S. lupinoides, S. macrantha, S. oblongata, S. pratensis var. agrestis, S. pratensis var. albiflora, S. pratensis var. modesta, S. pratensis var. nicaeensis, S. pratensis var. parviflora, S. pratensis var. rostrata, S. pratensis var. submollis, S. pratensis var. variegata, S. rostrata, S. rubicunda, S. salvatorii, S. sublobata, S. tenorei, S. tiberina, S. variegata, S. vulgaris, Sclarea pratensis, Sclarea tuberosa
Rodové jméno pochází z latinského slova salvare = léčit. Vyskytuje se od mírného pásma po tropy. Může se jednat o jednoletku nebo trvalky, bylinu, polokeř nebo i keř. Povrch bývá ochlupený. Lodyhy jsou chutě větvené. Listy vyrůstají vstřícně, obvykle vytvářejí přízemní růžici, mohou být jednoduché, 3četné nebo i 1 - 2x zpeřené. Květenstvím je terminální nebo úžlabní hrozen, klas, lata nebo vrcholík, ty jsou dále složené z lichopřeslenů, listeny mohou být malé i velké, někdy barevné, vlastní květy jsou 5tičetné, kalich i koruna mají 2 pysky, kalich je trubkovitý, vejčitý, zvonkovitý nebo nálevkovitý, horní pysk celokrajný nebo 3zubý, spodní rozeklaný na 2 části anebo 2 zuby a koruna má spodní pysk 3laločný s větším středním lalokem (vzácně jsou všechny stejně velké). Plodem je tvrdka. Zpravidla vydává aroma. Existují vnitrodruhové taxony:
Pěstujeme ji na záhoně na dobře osluněném místě. Po odkvětu nezapomeňte provést důkladný řez, aby hodně kvetla i příště. Vyhovují ji dobře propustné půdy.
Množí se dělením nebo vyzrálými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: