karta rostliny zobrazena tento rok 1281x
Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena
Roste v tropické Africe v podobě keře se silným stonkem anebo stromu bez větví anebo se větví pouze na vrcholu a zavlečená byla na mnoho dalších míst. Dorůstá výšky 3 - 5 (i 15)m. Listy jsou úzce eliptické nebo kopinaté, špičaté, dlouhé 0,4 - 1,3m, široké (2 -) 4 - 10cm, báze zúžená a objímavá. Kvete bílými květy v latách o délce 0,4 - 1m, vlastní květy mají 1,8 - 2,2cm dlouhou korunu. Plody jsou oranžové, okrouhlé, někdy laločnaté a dlouhé 1,1 - 1,8cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Při nedostatku světla se vytrácí pestrobarevné zbarvení listů. Zimuje při teplotě 12 - 14°C.
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Aletris fragrans, Aloe fragrantissima, Cordyline fragrans, D. albanensis, D. aureolus, D. broomfieldii, D. broomfieldii var. superba, D. butayei, D. deisteliana, D. deremensis, D. deremensis var. warneckei, D. ensifolia var. greigii, D. fragrans f. wacheana, D. fragrans var. massangeana, D. fragrans var. victoria, D. janssensii, D. latifolia f. rothiana, D. lindenii, D. massangeana, D. smithii, D. steudneri var. kilimandscharica, D. ugandensis, D. victoria, Draco fragrans, Pleomele deremensis, Pleomele fragrans, Pleomele smithii, Pleomele ugandensis, Sansevieria fragrans
Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.
Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.
Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
zvolte výšku, ve které chcete, aby vytvořila nové výhony. pokud v této výšce nejsou listy, nic se neděje.Rostlina žádné mít nemusí. Pokud zde listy jsou, tak po uříznutí odstrante z pahýlu dva či tři nejvrchnější, abyste usnadnily rašení.uříznuté vrcholy nechte den položené na vzduchu a pak dejte do vody zakořenit při pokojové teplotě.
ano je to velmi snadné. uřízněte tak vysoko, kde chcete, aby obrašila. Pak zalévejte méně než předtím. po měsíci by se měly začít objevovat hrbolky, z kterých vyraší nové výhony. To, co odříznete zakořente ve vodě při pokojové teplotě. Některé spodní listy přitom ještě zežloutnou. odřezané výhony je možno rozřezat na více částí, zakoření i části bez listů, jen je musíte dát do vody opravdu spodním koncem.
Přidal bych svůj dotaz. Máme doma krátce zde uváděnou Dracaenu Massangeanu a problém s ní je, že nám hodně zapáchá.Zápach jde především z míst kde vyrůstají listy-z toho jakoby kalichu.Nejhorší je to, když člověk přijde po práci domů, v pokoji to jde hodně cítit. Ty samé rostliny mají u nás v obchoďáku a tam jim nesmrdí.Čím by to mohlo být.Něčím ji pohnojit nebo povrch rosliny něčím omýt, jak se toho zbavit. Děkuji
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Převážná většina Dracén totiž potřebuje dostatečně vlhký vzduch. Květináč tedy vždy obložte vlhkou rašelinou a také nezapomínejte její listy pravidelně zvlhčovat. Další příčinou může být také chladný průvan a rovněž sucho v substrátu. Suchý substrát také způsobuje vznik hnědých skvrn na listech.
Prosím o radu, dostala jsem dracaenu fragrans massangeana a nevím si s ní rady - žloutnou a zasychají jí špičky listů, občas zasychají i od středu, nerada bych o ní přišla, byl to dárek :) co jí může chybět nebo vadit? na netu jsem zjistila, že jí vadí průvan, to je snad jediné teoreticky možné... :( netuším :) moc díky za každou radu :) P.