karta rostliny zobrazena tento rok 318x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Pilosella
Roste ve střední Evropě. Dorůstá výšky 20 - 50 (i 65)cm. Listy mají eliptický až dlouze obkopinatý tvar, jsou bíle ochlupené, vyrůstají z přízemní růžice a mají délku 5 - 20cm a šířku 1 - 3cm. Květní stonek je obvykle bezlistý, ale je pokrytý chloupky. Na vrcholu se nachází 2 - 25 květů žlutooranžové až červené barvy. Patří mezi ohrožené druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu horské louky a okraje lesů. Půda by měla být dobře propustná.
Množí se dělením trsů nebo semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Hieracium aurantiacum, Hieracium aurantiacum subsp. achnolepium, Hieracium aurantiacum subsp. carpathicola, Hieracium aurantiacum subsp. flammans, Hieracium aurantiacum subsp. hinterhuberi, Hieracium aurantiacum subsp. neriedowae, Hieracium aurantiacum subsp. porphyranthes, Hieracium aurantiacum subsp. pseudaurantiacum, Hieracium aurantiacum subsp. pyrrhophorum, Hieracium aurantiacum subsp. spanochaetium, Hieracium aurantiacum subsp. subaurantiacum, Hieracium bihariense, Hieracium brunneocroceum, Hieracium hinterhuberi, Hieracium neriedowae, Hieracium subaurantiacum, P. aurantiaca subsp. brunneocrocea, P. aurantiaca subsp. carpathicola, P. aurantiaca subsp. subaurantiaca, P. bihariensis, P. carpathicola, P. neriedowae, P. subaurantiaca
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: