karta rostliny zobrazena tento rok 6x
poslední revize 17.10.2024
Ovoce : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Physalis
Roste od jižní Evropy až po Japonsko jako víceletka. Dorůstá výšky 0,3 - 0,6 (i 1)m. Listy vyrůstají ve spirále, lodyžní jsou zdánlivě vstřícné, široce vejčité, špičaté, dlouhé (6 -) 7 - 11 (i 12)cm, široké 4 - 8,2 (i 9)cm a řapíky dlouhé do 4cm. Kvete špinavě bílými květy s 5ti cípy o průměru (1 -) 1,5 - 2,5cm na stopce, kalich je červeně oranžový a dlouhý 6mm. Známá je zejména svými kulatými plody (bobulemi) o průměru 1,1 - 1,5cm ve tvaru malého oranžového rajčátka se suchým obalem ve tvaru lampiónku délky 2,5 - 6cm, semena jsou zploštělá, hnědě žlutá a dlouhé 2,2mm. Hodí se pro sušení. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji vlhké vápenité půdy bohaté na živiny v polostínu a teplu. Je plně mrazuvzdorná.
Množí se bez problémů sama podzemními oddenky a semeny. Naopak je nutné její rozrůstání regulovat.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: P. officinarum
Roste v teplých subtropických a tropických oblastech Ameriky jako jednoletka i trvalka. Dorůstá výšek 0,4 - 2 (i 3)m. Je charakteristická svými plody tvarem podobným malému rajčátku obklopenému suchým žebrovaným měchýřovitým obalem lidově zvaným lampiónek.
Pěstujeme podobně jako rajčata. Je nutné předpěstování, vysazování do fóliovníků, pařenišť atp.
Množí se bez problémů sama. Pokud ale chcete, tak dělením trsů nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: