karta rostliny zobrazena tento rok 36x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Lachenalia
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Phormium hirtum
Rodové jméno bylo vybráno na počest švýcarského botanika jménem Werner de Lachenal (1736 - 1800). Roste v Namibii a JAR. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Pod zemí vytváří zploštělou kulovitou světlou cibulku o průměru 2 - 3cm. Listy vyrůstají zpravidla ve 2ks, jsou křehké, tmavě zelené, hnědě skvrnité a dlouhé 20cm. Na zimu vytváří sytě barevné trubkovité květy v hroznovitém květenství umístěném na stvolech o délce kolem 30cm a vnější korunní lístky bývají nápadně kratší vnitřních. Plodem je vejčitá tobolka.
Vyhovuje ji plné slunce. Většinou prochází obdobím, kdy zatahují a znovu vyrůstají. Potřebuje plné nebo rozptýlené světlo. Zálivka postačí mírná, v době květu ještě více snížená. Nikdy by neměla být příliš vlhká ani naopak suchá. Prospívá ji pravidelné rosení. V zimě by se měla teplota pohybovat mezi 6 - 12°C. Přesazuje se na podzim. Hnojí se v době květ 1x týdně tekutými hnojivy pro kvetoucí rostliny, avšak s 2x menší koncentrací. Přesazuje se každý rok na konci léta do směsi drnovky, listovky, rašeliny a písku.
Množí se dceřinými cibulkami nebo semeny. Cibule se vysazují do hloubky zhruba 3cm.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: