karta rostliny zobrazena tento rok 24x
Skalničky : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Phedimus
Na zimu tomuto druhu zůstává pouze vrcholová růžice červeně až bronzově zbarvených listů na konci stonku. Ztlustlé kopisťovité listy s vroubkovanými okraji jsou přímo přisedlé ke stonku bez řapíků.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rostou v oblasti od Ruska po Dálný Východ. Stonky jsou poléhavé a protáhlé. Ztlustlé listy mají tvar kopisťovitý s vroubkovaným okrajem bez řapíků a jsou nahloučněné podél stonku. Před zimou buď zcela opadávají nebo zůstávají zachovány pouze na koncích stonků. Kvete v první polovině léta. Nejznámějším druhem je P. spurius.
V našich podmínkách bez problému přezimují.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
literatura: