karta rostliny zobrazena tento rok 135x
Zelenina : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Vigna
Pochází asi z Indie. Patří mezi jednoletky. V podobě popínavé keříčkové byliny dorůstá výšky 0,15 - 0,9 (i 1,3)m. Celá je pokrytá drsnými chlupy. Střídavé listy jsou trojčetné. Vlastní lístky mají vejčitý tvar se špičkou a délku až 7cm. Kvete ve stažených hroznech na koncích nebo v paždí listů žlutozelenými květy. Plodem je hnědý válcovitý lusk délky 5 - 18cm, který je také porostlý chlupy. Obsahuje zelená semena soudečkového tvaru ve velikosti 0,5cm a barvy zelené, žluté nebo načervenalé. Sklizeň probíhá 2 - 4 měsíce po výsevu. Využívá se v potravinářství v podobě klíčků.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Phaseolus aureus
Rod je pojmenován po italském botanikovi Dominicu Vignovi žijícím v 17. st. Rostliny jsou příbuzné rodu Phaseolus (Fazol). Patří ve velké většině mezi jednoletky. Stonek je vzpřímený nebo poléhavý, dorůstá délky 0,2 - 1,8m a bývá opatřen úponky. Listy má 3četné s široce kopinatými nebo vejčitými lístky. Kvetou pyskatými květy v barvě bílé, žluté nebo fialové. Plodem je lusk. Mezi nejznámější druhy patří V. radiata, V. mungo a V. unguiculata.
U nás je při pěstování nutné použít skleník. Vyhovuje ji dobře propustná půda spíše chudší na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
literatura: