karta rostliny zobrazena tento rok 33x
poslední revize 06.06.2024
Skalničky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Solms-laubachia
Roste v Tibetu, východním Himálaji a Nepálu v trsech. Dorůstá výšky 10 - 30cm. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou široce vejčité až podlouhlé, dlouhé 1 - 6cm a řapíkaté. Květenstvím je 12 - 35tikvětý hrozen, vlastní květy jsou růžově fialové nebo bílé, kališní lístky podlouhlé, korunní lístky obvejčité, tupé a dlouhé 0,6 - 1cm.
Vyhovují mu skalní pukliny, chudá dobře propustná půda, střední zálivka a polostín.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Phaeonychium jafrii
Roste ve střední Asii jako trvalka s tuhým kaudexem. Přízemní listy jsou řapíkaté, vytváří růžici, lodyžní pokud jsou, tak jsou přisedlé. Kvete samostatnými dlouze stopkatými květy, kališní lístky jsou podlouhlé, zřídka srostlé, vzpřímené, korunní lístky jsou růžově fialové, modré, růžové nebo bílé, kulaté, obvejčité, lžičkovité nebo obkopinaté a zašpičatělé. Plodem je tvrdka nebo šešule obsahující široce vejčitá až kulatá semena v 1 - 2 řadách.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
literatura: