karta rostliny zobrazena tento rok 153x
Jednoletky / Letničky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Perilla
Roste v Pákistánu, Kašmíru, Himálaji, Myanmaru, Bhútánu, Číně a Japonsku jako jednoletka a zavlečená byla do Severní Ameriky. Dorůstá výšky 0,6 - 1m a šířky do 40cm. Stonek je vzpřímený, 4hranný a ochlupený. Listy jsou vejčité, špičaté, pilovité, mírně zvlněné, s plastickou žilnatinou, aromatické, dlouhé 8 - 10cm, široké 5 - 8cm, báze je kulatá až sbíhavá a řapíky jsou dlouhé 2 - 5cm. Květenstvím je hustý vzpřímený hrozen vyrůstající z paždí horních listů, listeny jsou dlouhé 4mm, vlastní květy mají 0,5mm stopku, kalich ochlupený, dlouhý 3,5mm (za plodu až 0,9 - 1cm), mírně zahnutý s krátkým 3zubým horním lalokem se 2ma kopinatými zašpičatělými zuby, koruna je bílá, dlouhá 4mm, trubka dlouhá i široká 1,8mm a hrdlo je ochlupené. Plodem je světle hnědá kulatá tvrdka délky i šířky 1,8mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Roste na plném slunci nebo v mírném stínu. Vyhovuje ji propustná zem bohatá na živiny. Je chladuvzdorná.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: P. arguta, P. ocymoides
Pochází z Indie a Číny. Patří mezi jednoletky. Listy mají vejčitý tvar, nafialovělou barvu a pilový okraj. Používá se k výrobě oleje a v čínské medicíně.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: