karta rostliny zobrazena tento rok 2x
Keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Mitchella
Roste v USA, Kanadě, Mexiku a Guatemale v kobercových porostech keře nebo trvalky. Dorůstá výšky 5 - 10cm. Lodyha dokáže v kolénkách znovu zakořenit. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, kulatě vejčité, tmavě zelené, lesklé, dlouhé 1 - 2cm, báze srdčitá a zpravidla s bílými žilkami. Kvete oboupohlavnými nálevkovitými párovými bílými a načervenalými 4cípými květy a koruna má délku 1,2cm. Plody jsou červené, kulaté až eliptické, dužnaté o průměru 6mm a obsahuje 8 peciček po 1 semenu. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji vlhká půda bohatá na živiny a stín.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 9
Synonyma: Disperma repens, M. repens f. leucocarpa, M. repens f. repens, M. repens var. alba, Perdicesca repens, Perdicesea repens
Roste v Severní Americe a východní Asii v podobě plazivého polštářovitého keře nebo byliny. Listy jsou vstřícné a malé. Květy jsou zpravidla oboupohlavné, párovité, kalich (3 -) 4 (i 6)tizubý, vytrvalý, koruna nálevkovitá, s 3 - 6tilaločným okrajem, se 4mi tyčinkami a 4pouzdrým semeníkem. Plodem je bobule.
Vyhovuje ji teplo a půda bohatá na živiny.
Množí se dělením trsů, hřížením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
literatura: