karta rostliny zobrazena tento rok 14x
Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Pavetta
Roste v jižní Africe v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 6m. Borka je bledě hnědá a odlupuje se v úzkých pruzích. Listy jsou široce eliptické až prakticky kulaté, široce zúžené, tmavě zelené, dlouhé 8 - 16cm, široké 4 - 9cm, báze je zúžená, spodní strana světlejší, sametová, žilnatinu tvoří 8 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Květenstvím je hustá úžlabní hlávka o šířce až 9cm, vlastní květy jsou bílé, kališní cípy zakrnělé, koruna má úzkou trubku délky 7mm a laloky délky 4mm. Plody jsou prakticky kulaté, růžově fialově černé, široké 0,8 - 1cm a mají zbytky kalicha.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Canthium foliosum, P. bechuanensis, Plectronia foliosa
Roste v tropech a subtropech Afriky, Asie a Austrálie v podobě (polokeře) keře nebo nízkého stromu. Palisty jsou vytrvalé, krátce srostlé kolem kmínku. Listy jsou jednoduché, vstřícné nebo v přeslenech či svazečcích. Květenství je chocholičnaté, úžlabní nebo vrcholové, vlastní květy jsou oboupohlavné, bílé nebo nazelenalé, mohou být stopkaté, kalich má drobných 4 - 5 zubů, koruna bývá aromatická, bílá až béžová (i červená), řepicovitá, trubka štíhlá, se 4mi eliptický kopinatými laloky. Plodem je dužnatá černá kulovitá nebo vejčitá bobule obsahující 1 - 2 eliptická terčovitá nebo ploše vypouklá semena.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
literatura: