karta rostliny zobrazena tento rok 126x
Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Malpighiales / Passifloraceae / Passiflora
Pochází z hornatějších částí Jižní Ameriky. Patří mezi trvalky a liány. Velikost růžového květu je 9cm. Plody mají červenooranžovou barvu. Existují vnitrodruhové taxony:
Minimální teplota je 3°C.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Distephana quitensis, P. brachychlamys, P. longiflora, P. mixta var. bicoronata, P. mixta var. eriantha, P. tacso, P. tomentosa, P. urceolata, Tacsonia bicoronata, Tacsonia eriantha, Tacsonia longiflora, Tacsonia mixta, Tacsonia mixta subsp. normalis, Tacsonia mixta subsp. quitensis, Tacsonia mixta var. bicoronata, Tacsonia mixta var. eriantha, Tacsonia mixta var. longiflora, Tacsonia quitensis, Tacsonia tacso, Tacsonia tomentosa, Tacsonia urceolata
Rodové jméno pochází z latinských slov passio = utrpení a flos = květ a odkazuje to na nástroje pro umučení Ježíše Krista. Roste v tropické Severní i Jižní Americe, jihovýchodní Asii a Austrálii jako vytrvalá liána. K opoře se přichytávají otáčivými úponky. Listy jsou střídavé (i vstřícné), řapíkaté, složené či jednoduché a laločnaté i bez laloků. Květy vyrůstají zpravidla samostatně v paždí listů, mívají listeny, trubkovitý až pohárkovitý kalich, 4 - 5 kališních i korunních lístků a ozdobnou pakorunku. Plody jsou zpravidla nepukavé, podlouhlé až kulovité bobule (i tobolky) a obsahují zploštělá semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Rostliny potřebují pravidelnou zálivku a vlhký vzduch, světlo, pokojovou teplotu 20 - 28°C a dobře propustnou půdu (směs písku, obyčejné zemina rašeliny 3:2:1) bohatou na živiny. Zimujeme při teplotách 8 - 18°C se snížením zálivky. Na přelomu zimy a jara je pro kvetení provádět seříznutí. Přesazujeme každý rok. Hnojíme každých 14 dní.
Množí se stonkovými řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: