zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 2x

poslední revize 11.12.2021

Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Cynodon

Cynodon dactylon (Troskut prstnatý/Bermudská tráva)

Roste v severní a východní Africe, Asii, Austrálii a jižní Evropě jako trvalka. Dorůstá výšky (1 -) 5 - 30 (i 90)cm. Pod zemí vytváří hluboký kořenový systém, který dokáže dosáhnout až 2m hloubky, obvykle ale nesahá hlouběji než 60cm. Stonek je přímý, poléhavý, tuhý, pružný a hladký. Listy jsou šedozelené, dlouhé 2 - 6 (i 15)cm a široké 2 - 4mm. Květenství tvoří (2 -) 3 - 5 (i 6) čárkovitých lichoklasů vyrůstajících z 1 místa, jsou dlouhé 2 - 5cm a zakončuje je klásek. Plodem je obilka.

Vyhovuje mu teplota nad 15°C, kdy začíná růst. Optimem je pásmo 24 - 37°C a plné slunce. Vyskytuje se v písčitých půdách, při okrajích cest, v sadech, atp.

Množí se výběžky.

CynodonDactylon.jpg
600 x 903 px
278.49 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 12

Synonyma: Agrostis bermudiana, Agrostis filiformis, Agrostis linearis, Agrostis stellata, Capriola dactylon, Capriola dactylon var. maritima, Chloris maritima, Chloris paytensis, C. affinis, C. aristiglumis, C. aristulatus, C. barberi f. longifolia, C. dactylon f. major, C. dactylon f. villosus, C. dactylon f. viviparus, C. dactylon subsp. glabratus, C. dactylon subsp. nipponicus, C. dactylon var. affinis, C. dactylon var. aridus, C. dactylon var. biflorus, C. dactylon var. densus, C. dactylon var. elegans, C. dactylon var. glabratus, C. dactylon var. hirsutissimus, C. dactylon var. longiglumis, C. dactylon var. maritimus, C. dactylon var. nipponicus, C. dactylon var. pilosus, C. dactylon var. polevansii, C. dactylon var. pulchellus, C. dactylon var. sarmentosus, C. dactylon var. septentrionalis, C. dactylon var. stellatus, C. dactylon var. villosus, C. decipiens, C. distichloides, C. erectus, C. glabratus, C. grandispiculus, C. hirsutissimus, C. iraquensis, C. laeviglumis, C. linearis, C. maritimus, C. maritimus var. breviglumis, C. maritimus var. grandispiculus, C. maritimus var. vaginiflorus, C. mucronatus, C. nitidus, C. occidentalis, C. pascuus, C. pedicellatus, C. polevansii, C. portoricensis, C. scabrifolius, C. stellatus, C. tenuis, C. umbellatus, Cynosurus dactylon, Cynosurus uniflorus, Dactylus officinalis, Digitaria ambigua, Digitaria dactylon, Digitaria glumaepatula, Digitaria glumipatula, Digitaria linearis, Digitaria maritima, Fibichia dactylon, Fibichia umbellata f. glabrescens, Fibichia umbellata f. major, Fibichia umbellata var. biflora, Milium dactylon, Panicum ambiguum, Panicum dactylon, Panicum glumipatulum, Panicum lineare, Paspalum ambiguum, Paspalum dactylon, Paspalum umbellatum, Phleum dactylon, Syntherisma linearis, Vilfa linearis, Vilfa stellata

Popis rodu Cynodon

Roste v tropech nebo subtropech Afriky, zpravidla jako trvalka. Dorůstá výšky 0,04 - 0,6 (i 1)m. Listy jsou ploché nebo skládané, úzké, krátké a občas i štětinaté. Květenství tvoří 2 - 7 lichoklasů. Plodem je obilka.

Vyhovuje mu písčitá nebo jílovitá půda. Dobře snáší vysoké teploty i sucho.

Množí se semeny nebo oddenky či dělením trsů.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek