karta rostliny zobrazena tento rok 110x
Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Zamiaceae / Zamia
Roste od Mexika po Venezuelu a Kolumbii. Kmínek bývá podzemní, má výšku až 2,5m a u starších exemplářů může být větvený. Listy vyrůstají zpravidla po 1 - 6ks, jsou vzpřímené, tmavězelené, dlouhé 1,8 - 2,2m, široké 55 - 60cm, zpeřené, tvořené 10 - 24 páry lístků, vlastní lístky jsou kopinaté až obkopinaté, zašpičatělé, trnitě zoubkované, dlouhé do 35cm, široké 2 (i 8)cm a řapíky jsou kulaté, osténkaté a dlouhé 62 - 88cm. Samičí šištice vyrůstají samostatně, jsou vzpřímené, později poléhavé, válcovité, dlouhé 10 - 15cm, široké 4 - 6cm, mají 16 - 28cm stopky, samčí šištice vyrůstají po 2 - 5ti ks, jsou mírně kuželovité, šedě plstnaté, dlouhé 3 - 10cm, široké 1 - 2cm a stopky mají délku 10 - 23cm. Semena jsou červená, dlouhá 3cm a široká 2cm.
Sezónně zažívá sucho.
Synonyma: Encephalartos latifolius, Palmifolium latifolium, Palmifolium muricatum, Z. latifolia, Z. muricata var. angustifolia, Z. muricata var. obtusifolia
Pochází z tropické Severní, střední a Jižní Ameriky. Latinské jméno pochází z řečtiny a znamená šišku. Ta je charakteristická pro její plod. Jedná se o dvoudomé opadavé keře. Nejvyšší druhy mají do 4m výšky, ale naleznou se i drobné druhy. Většinou nad zemí bezkmenné (kmen bývá ukrytý v zemi) s kožovitými palmovitě tvořenými zpeřenými listy s délkou obvykle do 2m, vlastní úkrojky mohou být zubaté, čárkovité či kopinaté a řapíky mohou být ostnité. Květenství je šišticovité, stopkaté, husté, bohaté, samčí jsou válcovité, samičí tlustější, válcovité až mírně vejčité, šupiny mají štítnaté, zploštělé, u samčích opadávají, samičí mají 2 přisedlá vajíčka. Semena jsou hranatá s dužnatým osemením. Jsou jedovaté.
Zamie rostou v různorodých podmínkách, jeden druh roste jako epifyt, jeden ve skalních štěrbinách, většina v podrostu různých typů lesa od vlhkých až po velmi suché. Patří sem druhy pouštní, z mořských dun, z bažin a rostou až do 2500m n.m.
Pozor, nepleťte si Keják s druhem Zamioculcas zamiifolia (Kulkas zamiolistý), který pochází z východní Afriky a Madagaskaru. Můžete si ho prohlédnout např. v pražské Botanické zahradě u Karlova náměstí.
Množí se tedy semeny, občas výhony.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: