zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

ESHOP s příznivými cenami!

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 10x

poslední revize 27.11.2022

Byliny : Magnoliopsida / Saxifragales / Paeoniaceae / Paeonia

Paeonia mascula (Pivoňka korálová)

Roste ve středozemí jako trvalka. Dorůstá výšky 40 - 90cm. Pod zemí vytváří dřevnatý oddenek. Přízemní listy jsou 2x 3jitě zpeřené, lístky jsou vejčité, celokrajné, špičaté, lesklé, dlouhé 5 - 10cm, řapíkaté, lodyžní listy jsou menší a méně dělené. Květy mají průměr 8 - 14cm, jsou miskovité, kališní lístky výrazně vypouklé, listenovité, vytrvalé, přecházejí v listy a korunu tvoří 5 - 8 široce vejčitých červených, růžových nebo bílých lístků. Plodenství tvoří 3 - 5 ochlupených měchýřků délky do 4cm obsahující mnoho semen. Existují vnitrodruhové taxony:

PaeoniaMasculaRussoi.jpg
600 x 902 px
298.51 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. arietina var. orientalis, P. corallina, P. corallina var. orientalis, P. integra, P. kavachensis, P. kurdistanica, P. mascula subsp. orientalis, P. officinalis subsp. corallina, P. officinalis var. mascula

Popis rodu Paeonia

cenikceny již od 121,00 Kč s DPH

Roste v Asii, Evropě a Severní Americe jako trvalka nebo keř. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou velké, střídavé, peřeně až složeně členěné. Kvete samostatnými oboupohlavnými květy, mají 5 kališních lístků, 4 - 13 korunních mnohem větší velikosti v barvě červené, růžové, bílé nebo nažloutlé, na vrcholu vykousávané, mají až 230 tyčinek a 1 - 8 pestíků. Plodem je dřevnatý měchýřek obsahující kulaté až eliptické lesklé semeno o velikosti až 1cm. Nejznámějším druhem u nás je P. officinalis. Velkou sbírku pivoněk naleznete v Liberecké botanické zahradě, ale největší jsou v Průhonicích (dřevité i bylinné) a Tróji (bylinné). Existují např. tyto vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim plné slunce, chráněné místo a výživná prohnojená (zejména dusíkem a fosforem) lehčí půda. Jsou odolné vůči mrazům, ale na zimu se zastýlají kompostem, hnojem atp. Zálivka není nutná, vystačí si s dešťovými srážkami. V době sucha je ale vhodnější zalévat druhy pocházející z Kavkazu. Nesvědčí jim ale naopak dlouhodobé deštivé počasí, pak jsou napadány plísněmi. V takovém případě postižená místa odstřiháváme a pálíme.

Množí se semeny nebo dělením trsů na konci léta. Bylinné druhy zasazujeme do mělkých jamek, dřevnaté do hlubších (zhruba 1 - 2 palce).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek