karta rostliny zobrazena tento rok 36x
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Pachypodium
Roste na Madagaskaru. Patří mezi nejvyšší zdejší druhy P. V přírodě dokáží vyrůst až do 10m výšky. Má chlupaté až 40cm dlouhé úzké jemně našedlé listy s okraji sklopenými dolů. Kvete menšími bílými květy v bohatě větvených vrcholících. Existuje vnitrodruhový taxon:
Minimální teplota by měla být 10°C. Je citlivější na přemokření.
Pochází z centrální madagaskarské plošiny, kde roste na žulových kopcích. Rostlina se vypadá jako sloupovitý kaktus s olistěným vrcholem. Během vegetace zajišťují pachypodiím asimilaci především listy, ale i po jejich opadu rostlina asimiluje díky chloroplastům umístěným v podpovrchových vrstvách kůry. Listy jsou jednoduché, vyrůstají ve spirále, jsou celokrajné a kožovité. Palisty jsou přeměněné v trny. Květy jsou oboupohlavné, bývají trubkovitě talířovité seskupených v chudokvětých až mnohokvětých vrcholících. Plodem je párovitý válcovitý měchýřek. Pozor, rostlina je jedovatá!
Při pěstování ve skleníkové kultuře vycházíme z poznatků získaných na likolitách. Během vegetace vyžaduje dostatek tepla, světla (nikoli sluneční úpal) i vody. Pokud můžeme mladým rostlinám dopřát dostatek tepla a co nejvíce světla i v zimě, semenáče pak vegetují plných 12 měsíců a jejich roční přírůstky dosahují až 250 mm. Zálivka by měla být nárazová, tzn. nechat zcela vyschnout a pak hodně zalít. Přesazují se každoročně (starší po dvou letech) do lehkého substrátu (po jednom dílu rašeliny, písku a zeminy ze zahrádky). Po přesazení 14 dní nezalévejte. Na zimu listy žloutnou a opadají. Nesnažte se tedy např. zálivkou o jejich znovuzazelenání. Hnojit můžete sukulentními hnojivy nebo hnojivy podporujícími růst (Krystalon "květ").
Množí se semeny, které si udržují klíčivost asi 2 roky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den, chtěl sem se optat jak velkou vlhkost potřebuje tahle rostlina na obrázku č.2 v býlém květináči to sem nikde nezjístil rád bych ji přemístil do koupelny přes zimu.Kolik potřebuje světla musí být u okna nebo může být i dál od okna nerad bych o ni přišel.A jaké hnojivo bys te mě doporučili? Děkuji za pomoc Tony
Prosím o radu. Po přesazení rostliny vyrazili nové listy do délky asi 3 cm.Potom od špiček zhnědli, uschli a opadali. Rostlina nasadila nové a situace se opakuje již po třetí. Rostlinu mám tři roky a je vysoká asi 60 cm.Domnívám se že by mohlo jít o nějakou plíseň, ale nevím jaký přípravek použít. Děkuji předem za radu.
Hnědnutí a zasychání lístků u Pachypodia , jak to popisujete je zcela běžný jev, pokud se rostlině něco znelíbí. Může se stát , že se Vám zarazí tímto způsobem v růstu na celý jeden vegetační rok. Nic se neděje. Je možné, že po přesazení jste rostlinu dala na místo, kde je průvan, stačí i na krátkou dobu. Rostlina reaguje právě takto. Řešila jsem obodobný problém přede dvěma roky.Po zimě Pachypodium začně opět růst bez problému. Rozhodně je neošetřujte žádným přípravkem proti plísním. Uderžujte ji ve vegetaci a trošku omezet zálivku, aby nezačala tahnívat. POkud ji pěstujete v bytě, dejte ji na chráněné místo kde je slunce ale jak už jsem řekla mimo průvan. Okud máte možnost pěstovat venku,dejte ji na stinné místo, slunce by ji mohlo popálit. Při volné kultivaci - pěstování venku - ji vítr nevadí. http://www.krasa-netresku.cz - sukulentní rostliny