karta rostliny zobrazena tento rok 87x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Osteospermum
Roste v jižní Africe v podobě bohatě větveného polokeře (u nás obvykle letnička), ale rozšířila se do Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie. Dorůstá až do výšky 0,25 - 0,8 (i 1,2)m. Lodyhy bývají nafialovělé. Listy jsou střídavé, mírně dužnaté, lesklé, eliptické, obvejčité či obkopinaté, řídce zubaté, drsné, ochlupené, mírně dužnaté, tuhé, spodní dlouhé (5 -) 7 - 8 (i 10)cm, široké 1 - 2cm, horní užší, dlouhé 2 - 3cm a široké 0,5 - 1cm. Kvete v úboru (občas v řídkém chocholíku) růžově fialovými (mohou být i žluté, červené, čistě růžové nebo fialové) květy s tmavším modře fialovým středem o průměru 4,5 - 8 (i 15)cm na dlouhé stopce, zákrov šířky 2,5 - 3,5cm tvoří žláznatě ochlupené listeny délky 1,2 - 1,5cm, okvětní lístky (v počtu 20 - 25ks) jsou úzce eliptické až podlouhlé, bílé, žluté nebo fialové, dlouhé 1,5 - 3cm a trubkovité květy jsou tmavě modré až modrofialové, 5tilaločné a na vrcholu hákovité. Na noc a při špatném počasí se zavírají. Plodem je 3boká nažka délky 6,5 - 7mm s úzkými křídly. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a teplo. Substrát by měl být dobře propustný, stále mírně vlhký. Minimální teplota přezimování je 10 - 15°C. Pokud ji chcete přezimovat, proveďte také seříznutí na 30cm a i nadále (méně častěji) zalévejte. Na podzim provádíme seříznutí asi na 30cm.
Množí se semeny nebo řízkováním.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Dimorphotheca ecklonis
Rodové jméno je složeno z řeckého "osteon" - kost a latinského "spermum" - semeno. Roste zejména v Africe, menší část v jihozápadní Arábii jako trvalka. Prodávané kultivary se ale většinou pěstují pouze jako jednoletky. Listy má protistojné a stálezelené, většinou kopinatého tvaru. Kvete v úboru. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem je O. ecklonis. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce, teplo a dobře propustná půda bohatá na živiny. Dokáže ale tolerovat i chudší půdu nebo dokonce i zasolenou. Není mrazuvzdorná, přezimuje při teplotách 5 - 10°C s nízkou zálivkou. Hnojíme 1x za 14 dní.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: