karta rostliny zobrazena tento rok 16x
Tropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Orthosiphon
Roste v Etiopii, Tanzánii, Keni a Ugandě.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: O. johnstonii
Roste v tropech Asie, severní Austrálie, Afriky a na Madagaskaru v podobě jednoletky, trvalky nebo polokeře. Listy mohou být řapíkaté, prakticky celokrajné, pilovité až drobně vroubkované. Květenstvím je úzký vrcholový klas, lichopřesleny jsou 2 - 6tikvěté, vlastní květy jsou oboupohlavné, 5tičetné, kalich trubkovitě zvonkovitý se 2ma pysky, horní pysk je široký, zpravidla zahnutý, spodní pysk 4zubý, postranní zuby jsou podlouhlé, osinaté, střední je šídlovitý, koruna je 2pyská, bílá nebo načervenalá, trubka tenká, horní pysk je 3 - 4laločný a spodní celistvý. Plody jsou široce eliptické, vejčité anebo kulaté tvrdky.
Vyhovují mu travnaté i křovinaté pláně, řídké lesy a jejich okraje, vlhká půda a plné slunce.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: