karta rostliny zobrazena tento rok 5x
poslední revize 17.05.2022
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Ornithogalum
Vyskytuje se i u nás. Jinak roste ve střední a jižní Evropě. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří cibuli bez dceřiných cibulek. Dorůstá výšky 10 - 20cm. Listy mají čárkovitý tvar. Kvete v chocholíku složeném z až 20 bílých květů se zeleným proužkem na vnější straně, vnější korunní lístky jsou bílé, kulatě zašpičatělé, ve středu drobně hrotité, na bázi rozestálé nebo dotýkající se a na spodní straně na okraji s bílými pruhy užšími zpravidla než 1mm. Plodem je tobolka obsahující 15 - 40 semen. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu sušší louky, světlé doubravy a akátiny, teplo a slunné stráně.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Rodové jméno pochází z řeckých slov ornis = pták a gala = mléko. Roste v jižní Africe, Evropě a západní Asii. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří bílou vejčitou cibuli s béžovou až světlehnědou slupkou. Listy mají travnatý vzhled, mohou být poléhavé až vzpřímené, čárkovité až řemenovité, mohou být i ochlupené a zpravidla s bílým centrálním pruhem. Kvete na zpravidla hladkém bezlistém stvolu převážně bílými květy z 6ti korunních lístků ve 2 přeslenech, hroznu nebo chocholíku, vlastní květy mohou být jedno i oboupohlavné. Plodem je kulovitá tobolka obsahující černá semena.
Množí se dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: