karta rostliny zobrazena tento rok 547x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Ornithogalum
Roste ve středozemí včetně Kanárských ostrovů. Dorůstá výšky (30 -) 50 - 60 (i 80)cm. Pod zemí vytváří vejčitou cibuli průměru 2,5 - 3 (i 10)cm. Stonek je tlustý a pevný. Listy jsou řemenovité, 1/2vzpřímené, dlouhé do 40cm a široké 1 - 3cm. Květenstvím je kompaktní chocholičnatý 6 - 25tikvětý hrozen, vlastní květy jsou dlouze stopkaté, průměru 5 - 6,5cm, světlebéžové až bílé se zeleným pruhem a korunní lístky mají krátkou špičku. Plodem je tobolka.
Vyhovuje mu polostín a vlhká půda, louky, úhory, atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Caruelia algeriensis, Caruelia arabica, Caruelia hipponensis, Caruelia macrocoma, Caruelia ochroleuca, Caruelia stenopetala, Eliokarmos aureum, Eustachys latifolia, Loncomelos latifolium, Melomphis arabica, Melomphis patens, Myanthe arabica, O. arabicum var. algeriense, O. arabicum var. hipponense, O. arabicum var. macrocomum, O. arabicum var. ochroleucum, O. arabicum var. stenopetalum, O. corymbosum, O. latifolium, O. speciosum, Stellaris latifolia
Rodové jméno pochází z řeckých slov ornis = pták a gala = mléko. Roste v jižní Africe, Evropě a západní Asii. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří bílou vejčitou cibuli s béžovou až světlehnědou slupkou. Listy mají travnatý vzhled, mohou být poléhavé až vzpřímené, čárkovité až řemenovité, mohou být i ochlupené a zpravidla s bílým centrálním pruhem. Kvete na zpravidla hladkém bezlistém stvolu převážně bílými květy z 6ti korunních lístků ve 2 přeslenech, hroznu nebo chocholíku, vlastní květy mohou být jedno i oboupohlavné. Plodem je kulovitá tobolka obsahující černá semena.
Množí se dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: