karta rostliny zobrazena tento rok 30x
Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Onopordum
Roste ve středozemí, Evropy a západní i střední Asii jako dvouletka (i tříletky). Dorůstá výšky (0,3 -) 2 (i 3)m a šířky do 1,5m. Povrch je šedě ochlupený. Stonek je vzpřímený, bohatě větvený, široce 2 - 4křídlý a s ostny délky 0,2 - 1cm. Vytváří velkou přízemní růžici trnitých vejčitých až kopinatých oboustranně ochlupených listů s délkou do 30cm. 2. rokem dorůstá výšky, lodyžní listy jsou střídavé, ve šroubovici, přisedlé, vejčité až kopinaté, hluboce chobotnatě laločnaté, ostnité, zpravidla hustě bíle plstnaté a široké 10 - 50cm. Kvete červenofialovými (i bílými) květy v samostatném 1/2kulovitém úboru o průměru (2 -) 3 - 5 (i 6)cm, délky 2 - 5,5cm, zákrov je několikařadý, světle zelený, zákrovní listeny mají odstávající žlutočervené ostny. Plodem je 4 - 5 (i 6)mm dlouhá nažka s chmýrem délky (0,6 -) 0,7 - 0,7 (i 1,1)cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu okraje cest, louky, náspy, atp. v suché dobře propustné půdě bohaté na živiny na plném slunci a v teple.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: O. nervosum
Pochází z Evropy (zejména středozemí), severní Afriky, Kanárských ostrovů a jihozápadní a střední Asie. Patří mezi dvouletky nebo krátcežijící trvalky. Stonek je větvený, dorůstá výšy 0,5 - 3m. Prvním rokem vytváří přízemní růžici šedozelených listů, teprve druhým rokem roste do výšky. Listy jsou laločnaté, ostnité. Kvete půlkulatými květy v úboru. Plodem je nažka délky 4 - 6mm.
Množí se pouze semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: