karta rostliny zobrazena tento rok 52x
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Ocimum
Pochází z Afriky, zavlečená byla do Asie a Ameriky. Roste v podobě byliny nebo bohatě větveného polokeře. Dorůstá výšky 1 - 3m. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou vstřícné, zelené, kopinaté až vejčité, špičaté, vroubkované až pilovité, drobně ochlupené, řapíkaté, dlouhé 5 - 10cm, široké 2,5 - 4,5cm, báze klínovitá a obsahují vysoký podíl éterických olejů. Kvete bíložlutými až nazelenalými květy ve vrcholovém květenství o déolce až 15cm, tvoří je lichopřesleny, listeny jsou přisedlé, vejčité, zašpičatělé, vlastní květy mají 2pyský kalich délky až 2 (za plodu až 4)mm, horní je kulatý, spodní kratší, koruna je také 2pyská, dlouhá až 4mm, horní pysk je 4cípý, ale dolní je kompaktní. Plodem je prakticky kulatá tvrdka délky do 1,5mm. Vydává aroma.
Vyhovují ji okraje lesů a křoviny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: O. viride
Roste v tropické Africe a jihovýchodní Asii jako aromatická jednoletka, trvalka, bylina i polokeř. Plodem je tvrdka. Nejznámějším druhem je O. basilicum. Existuje vnitrodruhový taxon:
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: