karta rostliny zobrazena tento rok 64x
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Ocimum
Roste v Africe, tropické Asii a Americe a Austrálii zpravidla jako trvalka. Dorůstá výšky 20 - 30 (i 60)cm. Stonek je přímý, bohatě větvený a zpětně ochlupený. Listy jsou vstřícné, eliptické až vejčité, špičaté, drobně pilovité až prakticky celokrajné, dlouhé 1 - 1,7 (i 3)cm, široké 0,5 - 1 (i 1,5)cm, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 4 - 5 párů žilek a řapíky dlouhé 1 - 2cm. Kvete bílými nebo namodralými květy po 6ti ks v oddělených 5 - 16ti 6 - 10tikvětých lichopřeslenech, listeny jsou podlouhlé, dlouhé 2 - 3 (i 4)mm, vlastní květy mají 1,5mm stopku, kalich je zvonkovitý, dlouhý 2 - 2,5 (za plodu až 4)mm, na bázi ochlupený, prostřední cíp horního pysku je kulatý, postranní jsou kratší, 3úhlé, zuby dolního pysku kalicha jsou vejčitě kopinaté, osinaté, delší horního, koruna je přímá, bílá, dlouhá 4 - 5mm, trubka je mírně delší kalicha, dolní pysk je vypouklý a celokrajný. Plody jsou vejčité černé jemně tečkované tvrdky délky 1,5mm a šířky 0,8 - 1,3mm. Používá se v medicíně.
Vyhovují ji chráněná místa, okraje cest, potoků atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: O. basilicum subsp. americanum
Roste v tropické Africe a jihovýchodní Asii jako aromatická jednoletka, trvalka, bylina i polokeř. Plodem je tvrdka. Nejznámějším druhem je O. basilicum. Existuje vnitrodruhový taxon:
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: