karta rostliny zobrazena tento rok 148x
poslední revize 28.02.2024
Jednoletky / Letničky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Nigella
Roste ve středozemí až Iráku a Íránu jako jednoletka. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 50 (i 60)cm a šířky 20cm. Pod zemí vytváří žluté kořeny. Stonek je vzpřímený a může být řídce větvený. Listy jsou 2 - 3x zpeřené a úkrojky jsou čárkovité. Kvete samostatnými květy podepřenými přeslenem listenů podobajícím se listům, vlastní květy jsou bílé, růžové, modré nebo fialové, průměru 2 - 3cm, korunní lístky jsou vejčité, zašpičatělé, vnitřní okvětí je tvořeno stopkatými 2pyskými nektarovými lístky, spodní pysk je celokrajný, ochlupený a horní je plochý. Plodem je kulovitý měchýřek délky 2 - 4cm s 5 - 6ti žebry a obsahující černá bradavičnatá semena délky 2mm. V některých zemích je považována za plevel. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji jak plné slunce a polostín. Lepší jsou sušší propustné půdy obsahující větší procento písku. Dokáže přežít i v našich podmínkách.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: N. coerulea, N. elegans, N. involucrata
Pochází z jižní Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie. Dorůstají výšky 20 - 90cm. Barvy květů jsou bílé, žluté, růžové, modré nebo červené s 5 - 10ti okvětními lístky. Plodem je měchýřek obsahující několik semínek.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: