karta rostliny zobrazena tento rok 298x
Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Nerium
Roste ve středozemí s přesahem po Írán, Pákistán, Čínu a Japonsko v podobě stálezeleného keře (i stromu). Dorůstá výšky 2 - 4 (i 6)m. Při poranění roní bílý latex. Větve jsou vzpřímené, v mládí zelené a hranaté. Borka je hladká, nahnědlá nebo načervenalá. Listy vyrůstají v 3 - 4četných přeslenech (i vstřícně), jsou kopinaté až podlouhlé, zašpičatělé, kožovité, lesklé, tmavězelené s bělavou střední žilkou, nežláznaté, přisedlé, dlouhé (6 -) 10 - 15 (i 22)cm, široké (1 -) 1,3 - 3 (i 3,5)cm a na spodní straně ochlupené. Kvete v koncových latách nebo chocholičnatých vrcholících na krátké stopce, kalich je plstnatý, koruna je nálevkovitá, okraj hluboce 5tidílný, bílá, růžová nebo červená, někdy i plnokvětá, široká (2 -) 3 - 4cm, trubka dlouhá 2cm, laloky dlouhé 2 - 2,5cm, tupé až špičaté, kopinaté, uvnitř hustě žláznaté a semeníky 2pouzdré. Plodem je párovitý hnědě červený měchýřek délky (8 -) 12 - 16 (i 20)cm, šířky 0,5 - 1cm a obsahuje ochlupená semena. Je prudce jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:
V přírodě se vyskytuje na břehu v létě vysychajících potoků. Má rád teplo 25 - 35°C, plné slunce, dobře propustnou mírně kyselou půdu, jasné a vzdušné prostředí. Na zimu je naopak vhodné umístit ho na chladné místo s teplotou 5 - 10 (i 12)°C s dostatkem světla. V letních měsících potřebuje vydatnou zálivku (v zimě omezíme s ohledem na teplotu v místnosti). Od dubna do srpna můžeme používat kombinovaná nebo organická hnojiva. Živiny jsou velmi důležité pro docílení bohatého květenství. Má rád rosení, zejména je-li pěstován u zdroje tepla, např. u ústředního topení. V první 3 letech přesazujeme každý rok, starší po 2 - 3 letech do zeminy namíchané ze 4 dílů těžké drnovky, 2 díly hnoje a 1 díl písku. Po odkvětu se provádí zastřižení u hlavních výhonů na 1/2, z postranních necháme pouze 10cm. U ročních řízků se odřezávají pouze květy, u starších rostlin se provádí zkrácení na 1/3 - 1/2.
Rozmnožujeme jej na jaře řízky, semeny nebo výhony.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Roste od Mauretánie, Maroka a Portugalska přes středozemí, Arabský poloostrov až po jižní Čínu. Patří mezi stálezelené rostliny. Roste v podobě keře nebo nízkého stromu. Dorůstá výšky 2 - 6m. Větve směřují směrem vzhůru. Listy jsou tuhé, tmavězelené, tvaru úzce kopinatého, délky 5 - 21cm a šířky 1 - 3,5cm. Kvete v hroznech květy o průměru 2,5 - 5cm v barvě bílé, růžové, červené nebo žluté. Okvětní lístky jsou hluboce laločnaté. Plodem je 2 měchýřky, semena jsou bohatá, drobně ochlupená a zploštěná. Je jedovatý.
Odolává příležitostným mrazům až do -10°C.
Množí se řízkováním nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobry den, chcela som sa opytat na skodcou tejto nadhernej rastliny.Od rodicou som si doniesla stiepky, jeden sa mi uz ujal tak dufam v uspech, ale na rastline z ktorej tieto stiepky mam sa objavovali hnedo-sede male pupence , spodna cast listou a stonky . Tieto idu mechanicky odstranit.Chcela by som vedie ci sa jedna o skodcu alebo chorobu, pripadne ako sa tohoto stavu dalej vyvarovat. Dakujem