karta rostliny zobrazena tento rok 5x
poslední revize 06.12.2023
Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Nepeta
Roste od střední Evropy po jihozápadní Sibiř a střední Asii. Dorůstá výšky 0,4 - 1 (i 1,3)m. Lodyha má 4hranný průřez. Větví se až na vrcholu. Spodní listy jsou k ní přisedlé, mají kopinatý tvar se zubatým okrajem, jsou prakticky přisedlé, dlouhé 5 - 7cm a široké 1,7 - 2,5cm. Kvete v až 15cm jehlancovité, vlastní kvítky jsou pyskaté, kalich dlouhý 3 - 4mm, jeho trubka přímá, cípy přímé, prakticky stejně dlouhé a koruna je bledě modrofialová. Plodem je tvrdka. Patří mezi chráněné druhy C2. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji mírně vlhké půdy bohaté na minerály, teplo a světlo, okraje lesů, suché stráně, pastviny, atp.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cataria nuda, Cataria paniculata, Cataria violacea, Glechoma nuda, Glechoma violacea, N. alba, N. meda, N. mollis, N. montana, N. nawaschinii, N. nuda var. pannonica, N. nuda var. violacea, N. paniculata, N. pannonica, N. pontica, N. sulphurea, N. turkestanica, N. violacea
Roste v Evropě, Asii a Africe jako trvalka (i jednoletka). Květenstvím je lichoklas, vlastní květy jsou bílé, modré nebo růžové. Plodem je tvrdka. Na jaře se provádí seříznutí. Nejznámějším druhem je N. cataria. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce a dobře propustná půda. Na konci zimy se provádí hluboký sestřih.
Množí se dělením, řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: