zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 83x

poslední revize 02.12.2020

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Neottia

Neottia nidus-avis (Hlístník hnízdák/H. hnízdivý/Hnízdovka evropská/Křivočnělka hnízdivá)

Roste v Evropě a Asii. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 40 (i 60)cm. Živiny získává čistě hustou sítí kořenů a s pomocí hub. Není schopný fotosyntézy a celá rostlina má jedinou žlutohnědou barvu. Na vzpřímeném stonku se nacházejí pouze zakrnělé šupinovité listy. Kvete žlutohnědými květy v 7 - 15cm dlouhém hustém (pouze nejspodnější květy jsou oddálené) květenství, korunní lístky jsou dlouhé 4 - 6mm, pysk má délku 1 - 1,3cm, postrádá ostruhu a na konci je rozeklaný ve 2 zakulacené laloky. Po odkvětu nadzemní část odumírá. Patří mezi vzácnější druhy C4 a je zapsaný v CITES.

Vyhovuje mu stín listnatého i jehličnatého lesa.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

NeottiaNidusavis.jpg
481 x 675 px
224.85 kB NeottiaNidusavis2.jpg
483 x 675 px
216.04 kB NeottiaNidusavis3.jpg
448 x 675 px
239.06 kB NeottiaNidusavis4.jpg
613 x 675 px
248.37 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Distomaea nidus-avis, Epipactis nidus-avis, Helleborine nidus-avis, Helleborine succulenta, Listera nidus-avis, Malaxis nidus-avis, N. macrostelis, N. nidus-avis f. dilatata, N. nidus-avis f. glandulosa, N. nidus-avis f. micrantha, N. orobanchoidea, N. squamosa, Neottidium nidus-avis, Ophrys nidus-avis, Serapias nidus-avis

Popis rodu Neottia

Postrádá listy. Výživu nezískávají fotosyntézou, ale pouze kořeny za pomoci hub. Nejznámějším je N. nidus-avis.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek