karta rostliny zobrazena tento rok 429x
Keře : Magnoliopsida / Myrtales / Myrtaceae / Myrtus
Roste ve středozemí v podobě stálezeleného keře nebo nízkého stromu o výšce (1 -) 3 - 4 (i 5)m (u nás je obvyklá max. výška kolem 1m). Větve jsou 4hranné, v mládí bledě hnědé a žláznatě ochlupené. Listy jsou eliptické až vejčitě kopinaté, špičaté, kožovité, lesklé, prakticky přisedlé, dlouhé (1,2 -) 2 - 5,5cm, široké (0,4 -) 0,8 - 2cm a při mnutí vydávají aromatickou vůni. Kvete samostatnými bílými 5tičetnými květy na dlouhých stopkách o průměru (1,5 -) 2 - 2,5 (i 3)cm. Plodem je kulovitá tmavě modrá až modře fialová bobule průměru (0,5 -) 0,7 - 1 (i 1,2)cm s několika semeny. Nesmí se také zapomenout na její tradiční využití na mašličky svatebčanů. Existují vnitrodruhové taxony:
V létě je vhodné rostlinu letnit. Naopak na zimu uklízíme do chladna ideálně kolem 10°C. Není mrazuvzdorná (některé zdroje ale uvádějí odolnost až do -10°C), vhodná teplota pěstování je 15 - 25°C, v zimě 5 - 15°C. Potřebuje bohatou zálivku, nejlépe z dešťové vody, ale zaléváme až v okamžiku proschnutí substrátu. Co se světla týče, ráda si dopřeje plné slunce nebo mírný stín. Přihnojujeme každý týden tekutým hnojivem. Vyhovuje ji lehká písčitá kyselejší zemina. Nesnáší vápno. Hnojí se 1x za 14 dnů. Přesazování ji příliš neprospívá. Provádíme jej tedy až každý 3 - 4 rok. Mladé exempláře se zaštipují. Je vhodná pro tvorbu bonsají, protože výborně snáší zastřihování.
Množí se semeny nebo vrcholovými řízky s patkou starého dřeva a s dodáváním spodního tepla.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: M. augustinii, M. communis f. baetica, M. communis f. belgica, M. communis f. lusitanica, M. communis f. tarentinus, M. communis subsp. lusitanica, M. communis subsp. mucronata, M. communis var. adrianii, M. communis var. balearicus, M. communis var. baui, M. communis var. bercialis, M. communis var. camboanus, M. communis var. communis, M. communis var. eugeniae, M. communis var. gallachi, M. communis var. gausseni, M. communis var. gibertii, M. communis var. italica, M. communis var. jonssetii, M. communis var. latifolia, M. communis var. lusitanica, M. communis var. macrocarpa, M. communis var. melanocarpa, M. communis var. microphylla, M. communis var. morawieskiana, M. communis var. rodesii, M. communis var. soleri, M. communis var. theodori
Roste v podobě hustého stálezeleného keře nebo stromu. Listy jsou vstřícné a aromatické. Kvete samostatnými hvězdicovitými květy nebo v chocholících. Nejznámějším druhem je M. communis.
Vyhovuje ji plné slunce a kyprá půda bohatá na živiny.
Množí se trhanými řízky s patkou vloženými do vody.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 130 - 150 rodů s více než 5650 druhy. Nejvíce z nich pochází z východní Austrálie a Malajsie. Patří mezi dvouděložné dřevnaté rostliny. Slouží jako zdroj esenciálních olejů. Listy jsou stálezelené, mohou vyrůstat střídavě i protistojně, obvykle s hladkým okrajem. Mezi nejznámější rostliny patří: Myrta, Štětkovec a Eukalypt.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: