karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 07.11.2024
Keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Myrsine
Roste na Azorských ostrovech, v Africe a Himálaji a Číně v podobě stálezeleného vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 1,2 - 2,5m a šířky 75cm. Listy jsou bohaté, elipticky kopinaté až obvejčité, přisedlé, tmavě zelené, dlouhé 1 - 2 (i 2,8)cm, široké 0,4 - 1 (i 1,2)cm. Květy jsou prakticky přisedlé, průměru 2mm, kalich je 4laločný, může být ochlupený, dlouhý 1 - 1,5mm, koruna je 4laločná a dlouhá 2 - 3mm. Plodem je kulatá modře fialová až tmavě růžově fialová bobule průměru 6mm a obsahuje 1 semeno.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: Buxus dioica, Myrica montana, M. acuta, M. africana var. acuminata, M. africana var. africana, M. africana var. bifaria, M. africana var. glandulosa, M. africana var. retusa, M. bifaria, M. bottensis, M. glabra, M. microphylla, M. potama, M. rotundifolia, M. scabra, M. vacciniifolia, Rhamnus myrtillus, Samara potama
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Listy jsou střídavé, čárkovité, kopinaté až prakticky kulaté. Kvete 4 - 5tičetnými květy. Plody jsou kulaté, eliptické, vejčité nebo obvejčité a obsahují 1 semeno.
Vyhovuje mu plné slunce neb polostín. Půda by měla být mělká a suchá.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
literatura: