karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 05.11.2024
Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Boraginaceae / Myosotis
Roste v Británii i jinde v Evropě a na Aljašce ve vyšších polohách jako dvouletka až krátkověká trvalka v trsech. Dorůstá výšky 5 - 10 (i 30)cm. Listy jsou obvejčité nebo široce kopinaté. Květenstvím je vijan, vlastní květy jsou světle modré, růžové nebo bílé s béžově žlutým středem. Plodem je tvrdka. Patří mezi chráněné druhy A3, ale pravděpodobně je u nás již vyhynulá. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín v mírně vlhké půdě bohaté na živiny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 10
Synonyma: M. alpestris subsp. asiatica, M. imitata, M. suaveolens, M. sylvatica subsp. alpestris, M. sylvatica var. alpestris
Rodové jméno pochází z řečtiny a v překladu znamená myší ouška. Roste zejména na Novém Zélandu jako trvalka nebo jednoletka, dále v Evropě, Asii a Americe. Květenstvím je vijan, vlastní květy jsou 5tičetné, bledě modré se žlutě bílým středem a průměrem do 1cm. Existují ale i kultivary s barvou bílou nebo růžovou. Jsou seskupeny do vijanů. Plodem je tvrdka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji vlhčí dobře propustná půda bohatá na živiny a stín nebo polostín.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní 100 - 150 rodů a na 2000 druhů. Patří mezi jednoletky i trvalky. Jedná se nejčastěji o byliny, dále keře, stromy i liány. Povrch bývá opatřený chloupky nebo je jinak zdrsnělý. Zpravidla střídavé listy bývají celokrajné bez výkrojků a bez palistů. Mívají různé velikosti v závislosti na vzdálenosti od země. Květy jsou obvykle oboupohlavné, zvonkovitě až trubkovitě tvarované a vyrůstají ve vijanu. Plodem je jednosemenná tvrdka, peckovice nebo tobolka. Mezi nejznámější zástupce patří Brutnák, Plicník nebo Kostival.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: