karta rostliny zobrazena tento rok 59x
poslední revize 01.01.1970
Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Mutisia
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: M. retrorsa var. castellanosii, M. retrorsa var. hieronymi
Rodové jméno bylo vybráno na počest španělského botanika jménem J. C. B. Mutis y Bosia. Rostou zejména v tropech jihovýchodní Brazílie, Čile, Argentině, Peru, Bolívii a Ekvádoru v podobě stálezeleného, obvykle popínavého keře, polokeře nebo trvalky. Kmínky mohou být křídlaté, beztrnné. Listy jsou střídavé, jednoduché nebo zpeřené, přisedlé nebo s krátkými řapíky, centrální žebro bývá protažené v úponek a laločnaté listy mívají na koncích laloků ostny. Květenství bývá samostatné, terminální, úbory paprsčité nebo terčovité, lůžko holé, kališní listeny 3 - 10tiřadé, koruna 2pyská, vnější 3 laloky srostlé v 3zuby jazýček, terčové kvítky oboupohlavné, koruna 2pyská, vnější pysk jazýčkovitý, konec 3klaný. Plodem je hladká nebo žebernatá holá či ochmýřená nažka, chmýr může být bílý, žlutý nebo hnědý.
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a vlhká dobře propustná půda.
Množí se semeny, řízky nebo hřížením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: