karta rostliny zobrazena tento rok 143x
poslední revize 16.07.2020
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Bellevalia
Roste v Iráku, Íránu a Pakistánu. Pod zemí vytváří cibuli o průměru 2,5 - 3,5cm. Vyrůstá z ní 5 - 6 listů nepřesahujících květenství, okraje jsou ochlupené a široké 1,2 - 3,2cm. Vytváří 1 - 2 (i 4) stonky délky do 45cm. Květenství má ve spodní části stopky délky do 2,5cm, vlastní květy jsou trubkovité, na konci rozevřené, růžovofialové a později nazelenalé. Plodenství je kuželovité, má 5 - 6cm stopku, vlastním plodem je obvejčitá (i eliptická) tobolka délky 1 - 1,4cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: B. ciliata subsp. glauca, B. ciliata var. glauca, Muscari ciliata var. glauca, Muscari ciliatum var. glauca, Muscari glaucum
Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského botanika Pierra Richera de Bellevala (1564 - 1632). Roste ve středozemí a střední Asii. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří cibuli. Listy vytvářejí růžici a okraje bývají brvité. Kvete válcovými zvonkovitými květy v řídkém hroznu, které jsou na rozdíl od modřenců rozevřené a cípy delší. Plodem je tobolka. Nejznámějšími druhy jsou B. ciliata, B. paradoxa a B. romana.
Vyhovují ji dobře propustné písčité teplé půdy na plném slunci.
Množí se semeny nebo dceřinými cibulkami vysazovanými do hloubky 10cm.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
literatura: