karta rostliny zobrazena tento rok 34x
poslední revize 21.10.2023
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Moraea
Roste od středozemí po Írán, Afghánistán a Pákistán jako trvalka. Dorůstá výšky 5 - 40 (i 60)cm. Pod zemí má kulovitou vláknitou hlízu o průměru (1 -) 1,5 - 3cm. Vytváří 2 čárkovité rýhované pochvaté listy délky 10 - 40 (i 50)cm a šířky 0,5 - 0,8 (i 1)cm. Kvete modrofialovými květy po (1 -) 2 - 4 (i 6)ti ks s bílými, žlutými nebo oranžovými skvrnami v úžlabí listenů s krátkou trubkou, vnější korunní lístky jsou dlouhé 2,5 - 3,5cm, jsou mírně ohnuté zpět, mají bílou bázi se žlutými skvrnami, vnitřní lístky jsou užší a vzpřímené. Plodem je tobolka délky 1,5 - 2 (i 4)cm, šířky 5mm a obsahuje eliptická zploštělá hnědě černá semena délky 1,5 - 3mm.
Vyhovují mu suché trávníky, okraje křovin, písčiny a dokáže růst i v zasolených místech.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 10
Synonyma: Diaphane edulis, Evansia syrtica, Gynandriris littorea, Gynandriris maricoides, Gynandriris numidica, Gynandriris sisyrinchium, Helixyra sisyrinchium, Iris aegyptia, Iris collina, Iris fugax, Iris involuta, Iris libyca, Iris maricoides, Iris samaritanii, Iris sisyrinchium, Iris sisyrinchium f. alba, Iris sisyrinchium f. caerulea, Iris sisyrinchium f. rosea, Iris sisyrinchium f. violacea, Iris sisyrinchium subsp. fugax, Iris sisyrinchium var. major, Iris sisyrinchium var. marmarica, Iris sisyrinchium var. minor, Iris sisyrinchium var. purpurea, Iris sisyrinchium var. syrtica, Iris syrtica, Iris todaroana, Iris zelantea, M. sicula, M. tenoreana, Sisyrinchium majus, Xiphion sisyrinchium
Rod byl pojmenován po anglickém botanikovi jménem Robert Moore. Roste v tropické a z jižní Africe v podobě opadavé byliny, nejvíce z nich jsou endemity JAR a pouze 2 druhy pochází ze středozemí. Pod zemí vytváří cibulovitou hlízu. Listy jsou mečovité, kopinaté nebo trávovité. Květy se podobají kosatcům, jsou hvězdicovité, opatřené listeny, 3 vnější korunní lístky jsou volné, ale tyčinky bývají srostlé. Plodem je eliptická tobolka.
Vyhovuje ji dobře propustná půda bohatá na živiny. V době klidu potřebuje teplo, sucho a plné slunce.
Množí se semeny nebo dceřinými hlízkami, které se vysazují 5cm hluboko. Hlízy se po zatažení v našem prostředí vyjímají a skladují v chladu bez mrazu a s mírnou zálivkou.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
literatura: