zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 2x

poslední revize 11.05.2012

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Magnoliales / Magnoliaceae / Magnolia

Magnolia sumatrae

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Michelia salicifolia, Michelia sumatrae

Popis rodu Magnolia

cenikceny již od 86,00 Kč s DPH

Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského botanika Pier Magnol (1638 - 1715). Roste ve východní Asie od subtropického pásma po tropické, v Americe se vyskytuje od jihu USA po jih Brazílie. Některé druhy jsou opadavé, jiné stálezelené. Borka je šedá. Listy jsou střídavé, velké, někdy seskupené na koncích větví, kožovité, jednoduché a celokrajné. Kvete velkými zpravidla samostatnými (i po 2 - 3) květy, jsou max. krátce stopkaté, oboupohlavné, mají 6 - 45 korunních lístků ve spirále anebo přeslenitě. Plodem je měchýřek v šištici. Semena jsou velká, červená a peckovitá. Historie rodu sahá až 100 mil. let zpátky. Opylování zajišťují brouci. Existují vnitrodruhové taxony:

Strom nesázejte hluboko, došlo by k udušení povrchových kořenů. Zemina by neměla být kyselá, s příměsí rašeliny. Důležité je rostlině popřát dostatek živin v humusu zadržujícím navíc i vlhkost. Vyberte místo chráněné před pozdními mrazíky, severními a východními větry a s přímým sluncem. Odolává mrazům do -15°C. Při nižších mrazech obalte rostlinu netkanou textilií. V okamžiku kdy mrazy pominou ji opět obnažte, aby nezchoulostivěla. I malé mrazy však dokáží poškodit poupata a květy.

Množí se semeny, které sbíráme až v okamžiku, kdy se již samy začínají otevírat. Uložíme je pak do vlhka a tepla na 2 měsíce. Poté dužnatý obal odstraníme teplou vodou a ostrým pískem. Semena pak zanechejte stratifikujeme ve vlhkém perlitu v mikrotenovém sáčku za 4°C do jara. Nesmí dojít k vyschnutí. Sázíme je v dubnu a květnu do vyhřáté půdy. Ideální je pařeniště nebo studený skleník. Nedosahuje se však ani poloviční úspěšnosti. Možné je také v měsících červenci a srpnu vrcholovými řízky s 2 - 3 listy. Spodní část oboustranně seřízneme, opatříme stimulátorem. Sázíme do směsi rašeliny a písku v poměru 3:1. Místo se zastíní a uzavře fólií. Nejjednodušší je použít hřížení. Tedy nízce vyrostlou tenkou ohebnou větev ohneme k zemi, zahrabeme a konec necháme opět nad zemí. Zatížíme, aby nedošlo k vytrhnutí. Doporučuje se větev v místě které je v zemi naříznout. Zemina musí být bohatá na živiny a nesmí vyschnout. Takto vytvořenou novou rostlinu můžeme odříznout po 2 - 3 letech.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek