karta rostliny zobrazena tento rok 299x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Mosla
Roste v Číně, Japonsku, Koreji, ostrovech Rjúkjú, Kurilských ostrovech, Rusku, Kavkaze, Himálaji, Nepálu, Bangladéši, Malajsii, Pákistánu, Bhútánu, Indii, Myanmaru, Vietnamu, Filipínách a Sumatře jako aromatická jednoletka. Dorůstá výšky 15 - 80cm. Stonek je vzpřímený, zpravidla nevětvený a 4hranný. Listy jsou vejčité, špičaté, pilovité, dlouhé 2,5 - 3,5cm, široké 1,5 - 2cm, báze je sbíhavá a řapíky jsou dlouhé 1,5cm (u horních kratší). Květenství je 5 - 15tikvěté, listeny úzce eliptické, dlouhé 2 - 3mm, vlastní květy mají kalich délky 1,5mm (za plodu 5 - 5,5mm), trubka je zvonkovitá, spodní 2 laloky delší, horní pysk je 3zubý s 10ti žilkami, hrdlo ochlupené, koruna je růžově fialová až bílá s růžovými nebo růžově fialovými skvrnami, laločnatá, záhy opadavá a velikosti 2 - 2,5mm. Plodem je hnědá téměř kulatá tvrdka velikosti 1,2mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Calamintha clinopodium var. nepalensis, Cunila buchananii, Cunila nepalensis, Hedeoma napalensis, Lumnitzera ocimoides, Lycopus diantherus, Melissa nepalensis, Moschosma ocymoides, M. dianthera var. nana, M. formosana, M. grosseserrata, M. hirta, M. lysimachiiflora, M. ocymoides, M. remotiflora, Ocimum congestum, Ocimum polycladum, Orthodon diantherus, Orthodon fomosanus, Orthodon grosseserratus, Orthodon grosseserratus var. nanus, Orthodon hirtus, Orthodon lysimachiiflorus, Orthodon mayebaranus, Orthodon punctatus var. tetrantherus, Orthodon tenuicaulis
Roste v Himálaji, východní a jihovýchodní Asii.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
literatura: